KEMET C1210H562J2GAC7800
C1210H562J2GAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C1210H562J2GAC7800
Brief Description
CAP CER 5600PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
C1210H562J2GAC7800.pdf
Availability of C1210H562J2GAC7800
QUANTITY
C1210H562J2GAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210H562J2GAC7800
Internal Part NumberEIS-C1210H562J2GAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210H562J2GAC7800
Related LinksC1210H562, C1210H562J2GAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C1210H562J2GAC7800 Details Description
Related parts for C1210H562J2GAC7800
IC MOSFET DRIVER 9A INV 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 150MW SOT523 datasheet.pdf
IC UART/BRG 5V 16MHZ 28DIP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 350V 0.086A TO92-3 datasheet.pdf