KEMET C1210V154KCRACTU
C1210V154KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210V154KCRACTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 500V X7R 1210
Datasheet Download
C1210V154KCRACTU.pdf
Availability of C1210V154KCRACTU
QUANTITY
C1210V154KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210V154KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210V154KCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210V154KCRACTU
Related LinksC1210V15, C1210V154KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210V154KCRACTU Details Description
Related parts for C1210V154KCRACTU
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC BUFFER ZERO DELAY 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-0200 00200C SFTY EDGE datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT NK datasheet.pdf
CONN EDGE .100 62POS DR DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SMA RA PLUG-RA PLUG RG-316 .25M datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 2512 datasheet.pdf