KEMET C1210V473KDRACTU
C1210V473KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210V473KDRACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210V473KDRACTU.pdf
Availability of C1210V473KDRACTU
QUANTITY
C1210V473KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210V473KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210V473KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210V473KDRACTU
Related LinksC1210V47, C1210V473KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210V473KDRACTU Details Description
Related parts for C1210V473KDRACTU
IC Z8 25MHZ MULT/DIV C93 44-QFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 95UH 7A 25 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
RES 10 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 135V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf