KEMET C1210V473KDRACTU
C1210V473KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210V473KDRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210V473KDRACTU.pdf
Availability of C1210V473KDRACTU
QUANTITY
C1210V473KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210V473KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210V473KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210V473KDRACTU
Related LinksC1210V47, C1210V473KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210V473KDRACTU Details Description
Related parts for C1210V473KDRACTU
CAP CER 330PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN JACK 3-COND PHONE SLD LUG datasheet.pdf
LABEL HI TACK POLY 76.2X50.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
16+16 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
710FX2-SC SWITCH datasheet.pdf
OSC XO 24.704MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
FEP HI VOLT #24 18KV 100 FT GN datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf