KEMET C1210W154KCRACTU
C1210W154KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210W154KCRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 500V X7R 1210
Datasheet Download
C1210W154KCRACTU.pdf
Availability of C1210W154KCRACTU
QUANTITY
C1210W154KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210W154KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210W154KCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage, ArcShield™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210W154KCRACTU
Related LinksC1210W15, C1210W154KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210W154KCRACTU Details Description
Related parts for C1210W154KCRACTU
RES SMD 432K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 400MW SOD2 datasheet.pdf
RES SMD 3.57M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 5000' datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 500MA AXIAL datasheet.pdf