KEMET C1210W154KCRACTU
C1210W154KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210W154KCRACTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 500V X7R 1210
Datasheet Download
C1210W154KCRACTU.pdf
Availability of C1210W154KCRACTU
QUANTITY
C1210W154KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210W154KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210W154KCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210W154KCRACTU
Related LinksC1210W15, C1210W154KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210W154KCRACTU Details Description
Related parts for C1210W154KCRACTU
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 732 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A TO39 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
RD COAX SW 6GHZ SPDT TTL 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf