TDK Corporation C1220X5R1H473M085AC
C1220X5R1H473M085AC picture photo
Mfg. Part Number
C1220X5R1H473M085AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0508
Datasheet Download
C1220X5R1H473M085AC.pdf
Availability of C1220X5R1H473M085AC
QUANTITY
C1220X5R1H473M085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1220X5R1H473M085AC
Internal Part NumberEIS-C1220X5R1H473M085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Reverse Geometry Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series Reverse Geometry MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1220X5R1H473M085AC
Related LinksC1220X5R1, C1220X5R1H473M085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1220X5R1H473M085AC Details Description
Related parts for C1220X5R1H473M085AC
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 23.4A TO220F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
SENSOR BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf