TDK Corporation C1220X7R1E104K
C1220X7R1E104K picture photo
Mfg. Part Number
C1220X7R1E104K
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0508
Datasheet Download
C1220X7R1E104K.pdf
Availability of C1220X7R1E104K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1220X7R1E104K Order Process
Ship out your order
Specifications of C1220X7R1E104K
Internal Part NumberEIS-C1220X7R1E104K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1220X7R1E104K
Related LinksC1220X7, C1220X7R1E104K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1220X7R1E104K Details Description
Related parts for C1220X7R1E104K
FIXED IND 2.2UH 7.4A 10.2 MOHM datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.02 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 120V datasheet.pdf