Ohmite C126-025-1AE
C126-025-1AE picture photo
Mfg. Part Number
C126-025-1AE
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK FOR TO-126 25MM
Datasheet Download
C126-025-1AE.pdf
Availability of C126-025-1AE
QUANTITY
C126-025-1AE Order Process
Ship out your order
Specifications of C126-025-1AE
Internal Part NumberEIS-C126-025-1AE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesC
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-126
Attachment MethodClip and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width1.280" (32.51mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.732" (18.60mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise3.5W @ 28°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6°C/W @ 500 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C126-025-1AE
Related LinksC126-0, C126-025-1AE Datasheet, Ohmite Distributor
C126-025-1AE Details Description
Related parts for C126-025-1AE
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 6A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6POS 2.54MM TIN datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.27A 9 MOHM SMD datasheet.pdf