General Cable C1357.18.02
C1357.18.02 picture photo
Mfg. Part Number
C1357.18.02
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE SPEAKER 2COND 18AWG 500'
Datasheet Download
C1357.18.02.pdf
Availability of C1357.18.02
QUANTITY
C1357.18.02 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1357.18.02
Internal Part NumberEIS-C1357.18.02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio/Visual and Broadcast Cables
Cable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package2
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeSpeaker
Number of Conductors2
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand16/30
Conductor MaterialCopper, Bare; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.181" (4.60mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Voltage120V
Operating Temperature-
UsageAudio-Video, Home
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.020" (0.51mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1357.18.02
Related LinksC1357, C1357.18.02 Datasheet, General Cable Distributor
C1357.18.02 Details Description
Related parts for C1357.18.02
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.2PF 25V 0603 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5711PHP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 30 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A SOT25 datasheet.pdf
MICRO 25C P 3" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
MOUNT, WIRE STOP datasheet.pdf
MKDSN 1 5/16 datasheet.pdf
15UF 12V 6.604X13.614 105C AXI datasheet.pdf