General Cable C1360.21.90
C1360.21.90 picture photo
Mfg. Part Number
C1360.21.90
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE SPEAKER 2COND 20AWG 1000'
Datasheet Download
C1360.21.90.pdf
Availability of C1360.21.90
QUANTITY
C1360.21.90 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1360.21.90
Internal Part NumberEIS-C1360.21.90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio/Visual and Broadcast Cables
Cable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeSpeaker
Number of Conductors2
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand10/30
Conductor MaterialCopper, Bare; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.160" (4.06mm)
Shield Type-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorClear
Ratings-
Features-
Voltage120V
Operating Temperature-
UsageAudio-Video, Home
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.020" (0.51mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1360.21.90
Related LinksC1360, C1360.21.90 Datasheet, General Cable Distributor
C1360.21.90 Details Description
Related parts for C1360.21.90
FIXED IND 2.2UH 395MA 400 MOHM datasheet.pdf
TRANSFM ISOL 115 TO 115VAC 500VA datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 36PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
RES 37.76K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 31 M 10" YEL FLOAT datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf