TDK Corporation C1608C0G1H100D080AA
C1608C0G1H100D080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H100D080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H100D080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H100D080AA
QUANTITY
C1608C0G1H100D080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H100D080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H100D080AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H100D080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H100D080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H100D080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H100D080AA
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 48-TQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 625MA THRU datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf