TDK Corporation C1608C0G1H120J080AA
C1608C0G1H120J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H120J080AA
Brief Description
CAP CER 12PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H120J080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H120J080AA
QUANTITY
C1608C0G1H120J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H120J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H120J080AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H120J080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H120J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H120J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H120J080AA
RES 150K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
KNOB CLR MATTE.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 104MA 12.3 OHM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CABLE PLUG 4POLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
1.5/2.8MM TAB HSG 25 POS ASSY datasheet.pdf