TDK Corporation C1608C0G1H151J080AA
C1608C0G1H151J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H151J080AA
Brief Description
CAP CER 150PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H151J080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H151J080AA
QUANTITY
C1608C0G1H151J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H151J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H151J080AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H151J080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H151J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H151J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H151J080AA
CONN RECEPT/CAP 9 POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
SWITCH INSERT WHITE FOR DW300 datasheet.pdf
KIT 10EA 15 POPULAR TRANSISITORS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V ST SMD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 14.73MM datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf