TDK Corporation C1608C0G1H181K080AA
C1608C0G1H181K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H181K080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H181K080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H181K080AA
QUANTITY
C1608C0G1H181K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H181K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H181K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H181K080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H181K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H181K080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H181K080AA
CONN HOUSING DUAL ROW 54POS .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN FORK LOCK NON-INSUL 100PC datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 7SKT CRIMP datasheet.pdf
AUTO SYNCHRONIZER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 500MA 1.105 OHM datasheet.pdf