TDK Corporation C1608C0G1H1R2B
C1608C0G1H1R2B picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H1R2B
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H1R2B.pdf
Availability of C1608C0G1H1R2B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608C0G1H1R2B Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H1R2B
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H1R2B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H1R2B
Related LinksC1608C0, C1608C0G1H1R2B Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H1R2B Details Description
Related parts for C1608C0G1H1R2B
SURGE SUPP THYRISTOR 120V TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5MM R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 42MM PC MOUNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TOOL CRIMPING 18-28 AWG datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 250MA 1.95 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 30POS datasheet.pdf