TDK Corporation C1608C0G1H221J080AA
C1608C0G1H221J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H221J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H221J080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H221J080AA
QUANTITY
C1608C0G1H221J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H221J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H221J080AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H221J080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H221J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H221J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H221J080AA
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2COIL 1.2MH CHA MNT datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DGTL POT 2K 1CH 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 1.93M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf