TDK Corporation C1608C0G1H270J080AA
C1608C0G1H270J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H270J080AA
Brief Description
CAP CER 27PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H270J080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H270J080AA
QUANTITY
C1608C0G1H270J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H270J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H270J080AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H270J080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H270J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H270J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H270J080AA
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
BATTERY NICAD PACK 6.0V 1700MAH datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMB datasheet.pdf
ADPT N MALE-STD DBL BANANA PLUG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIN-POWER FLOW048FS-4,5C1-2 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf