TDK Corporation C1608C0G1H271J080AA
C1608C0G1H271J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H271J080AA
Brief Description
CAP CER 270PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H271J080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H271J080AA
QUANTITY
C1608C0G1H271J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H271J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H271J080AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H271J080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H271J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H271J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H271J080AA
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf