TDK Corporation C1608C0G1H330J/10
C1608C0G1H330J/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H330J/10
Brief Description
CAP CER 33PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H330J/10.pdf
Availability of C1608C0G1H330J/10
QUANTITY
C1608C0G1H330J/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H330J/10
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H330J/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H330J/10
Related LinksC1608C0G, C1608C0G1H330J/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H330J/10 Details Description
Related parts for C1608C0G1H330J/10
CONN TERM BLOCK FEED THRU 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS 0.156 datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ SC70-5 datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 10POS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
LWL KABEL SERCOS 3,6 MM PUR datasheet.pdf