TDK Corporation C1608C0G1H3R9C
C1608C0G1H3R9C picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H3R9C
Brief Description
CAP CER 3.9PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H3R9C.pdf
Availability of C1608C0G1H3R9C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608C0G1H3R9C Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H3R9C
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H3R9C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H3R9C
Related LinksC1608C0, C1608C0G1H3R9C Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H3R9C Details Description
Related parts for C1608C0G1H3R9C
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 169MA SYNC 8TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONN 1.0/2.3 PLUG 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.25W 3.3VIN 5VOUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf