TDK Corporation C1608C0G1H3R9C
C1608C0G1H3R9C picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H3R9C
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.9PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H3R9C.pdf
Availability of C1608C0G1H3R9C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608C0G1H3R9C Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H3R9C
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H3R9C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H3R9C
Related LinksC1608C0, C1608C0G1H3R9C Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H3R9C Details Description
Related parts for C1608C0G1H3R9C
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP HEX R/A PC 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC RF AMP HBT 6GHZ SOT-363 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC AMP RF LNA 13.5DB S02 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SCKT datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf