TDK Corporation C1608C0G1H471F080AA
C1608C0G1H471F080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H471F080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H471F080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H471F080AA
QUANTITY
C1608C0G1H471F080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H471F080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H471F080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H471F080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H471F080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H471F080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H471F080AA
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-23POS SHORTING datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
ROTARY SWITCH, 9 POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.1A 37.7 MOHM datasheet.pdf