TDK Corporation C1608C0G1H561J080AA
C1608C0G1H561J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H561J080AA
Brief Description
CAP CER 560PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H561J080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H561J080AA
QUANTITY
C1608C0G1H561J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H561J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H561J080AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H561J080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H561J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H561J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H561J080AA
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS RACK & PANEL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SATA HEADER 1.27MM SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
WBP-M40 STOPPING PLUG BRAS datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf