TDK Corporation C1608C0G1H820J080AA
C1608C0G1H820J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H820J080AA
Brief Description
CAP CER 82PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H820J080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H820J080AA
QUANTITY
C1608C0G1H820J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H820J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H820J080AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H820J080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H820J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H820J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H820J080AA
SWITCH ROCKER SPST 25A 12V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING .75" X 12" datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUG 5V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf