TDK Corporation C1608C0G1H821J/10
C1608C0G1H821J/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H821J/10
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H821J/10.pdf
Availability of C1608C0G1H821J/10
QUANTITY
C1608C0G1H821J/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H821J/10
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H821J/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H821J/10
Related LinksC1608C0G, C1608C0G1H821J/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H821J/10 Details Description
Related parts for C1608C0G1H821J/10
FIXED IND 220UH 500MA 1.58 OHM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
SEATING TOOL ASSY H.M. 110 PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 292K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 6' NM TNCM datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK GRN/YEL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .325 datasheet.pdf
10000UF 50V 35X79 85C ST datasheet.pdf