TDK Corporation C1608C0G1H821J080AA
C1608C0G1H821J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H821J080AA
Brief Description
CAP CER 820PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H821J080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H821J080AA
QUANTITY
C1608C0G1H821J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H821J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H821J080AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H821J080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H821J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H821J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H821J080AA
JUMPER-H2788TR/C2065S/H2788TR 5" datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR50B/AE50M/APR50B datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE MOD 250A 1000V STUD datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
ATTENUATOR 10 DB DC 18GHZ datasheet.pdf