TDK Corporation C1608C0G2A070D080AA
C1608C0G2A070D080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2A070D080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2A070D080AA.pdf
Availability of C1608C0G2A070D080AA
QUANTITY
C1608C0G2A070D080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2A070D080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2A070D080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2A070D080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2A070D080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2A070D080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2A070D080AA
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
STORAGE CONTAINER 17X9-7/8X7-1/4 datasheet.pdf
CONN JACK-JACK BLKHD BLACK GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
MOUNTING CLAMP VERT 1.75IN DIA datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf