TDK Corporation C1608C0G2A103J080AC
C1608C0G2A103J080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2A103J080AC
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2A103J080AC.pdf
Availability of C1608C0G2A103J080AC
QUANTITY
C1608C0G2A103J080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2A103J080AC
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2A103J080AC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2A103J080AC
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2A103J080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2A103J080AC Details Description
Related parts for C1608C0G2A103J080AC
CAP CER 470PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 12-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf