TDK Corporation C1608C0G2A122J080AA
C1608C0G2A122J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2A122J080AA
Brief Description
CAP CER 1200PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2A122J080AA.pdf
Availability of C1608C0G2A122J080AA
QUANTITY
C1608C0G2A122J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2A122J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2A122J080AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2A122J080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2A122J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2A122J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2A122J080AA
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 12MSOP datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB YEL MOM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 31POS datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/13/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf