TDK Corporation C1608C0G2A271J080AA
C1608C0G2A271J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2A271J080AA
Brief Description
CAP CER 270PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2A271J080AA.pdf
Availability of C1608C0G2A271J080AA
QUANTITY
C1608C0G2A271J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2A271J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2A271J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2A271J080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2A271J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2A271J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2A271J080AA
TRANS PREBIAS NPN 0.33W SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf