TDK Corporation C1608C0G2A271J080AA
C1608C0G2A271J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2A271J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2A271J080AA.pdf
Availability of C1608C0G2A271J080AA
QUANTITY
C1608C0G2A271J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2A271J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2A271J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2A271J080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2A271J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2A271J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2A271J080AA
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 642 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf