TDK Corporation C1608C0G2E122K080AA
C1608C0G2E122K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2E122K080AA
Brief Description
CAP CER 1200PF 250V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2E122K080AA.pdf
Availability of C1608C0G2E122K080AA
QUANTITY
C1608C0G2E122K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2E122K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2E122K080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Thickness (Max)*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2E122K080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2E122K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2E122K080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2E122K080AA
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-M 2.0M datasheet.pdf
IC FPGA 116 I/O 328BGA datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC AMP AUD PWR 2C STER D 16WLCSP datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 10POS SHROUDED datasheet.pdf
D4N-1F22 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 13A TO-247 datasheet.pdf