TDK Corporation C1608C0G2E391J080AA
C1608C0G2E391J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2E391J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 250V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2E391J080AA.pdf
Availability of C1608C0G2E391J080AA
QUANTITY
C1608C0G2E391J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2E391J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2E391J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2E391J080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2E391J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2E391J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2E391J080AA
CARD MARKER WIRE SOLID NUMBER 9 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
CONN SSL SOCKET 2POS 3MM SOLDER datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SNAP MOUNT 85C datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf