TDK Corporation C1608C0G2E821J080AA
C1608C0G2E821J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2E821J080AA
Brief Description
CAP CER 820PF 250V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2E821J080AA.pdf
Availability of C1608C0G2E821J080AA
QUANTITY
C1608C0G2E821J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2E821J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2E821J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Thickness (Max)*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2E821J080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2E821J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2E821J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2E821J080AA
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN CRIMP TERM MALE 14-16AWG datasheet.pdf
WRAPOST RECEPT .015-.025" .505" datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 48POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC TUNER CABLE/STB 32HVQFN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN ADAPTER 7P-7P F-M PNL MNT datasheet.pdf
20P MTA100 HDR ASSY SQ W/O#15 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf