TDK Corporation C1608CH1H150J080AA
C1608CH1H150J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH1H150J080AA
Brief Description
CAP CER 15PF 50V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH1H150J080AA.pdf
Availability of C1608CH1H150J080AA
QUANTITY
C1608CH1H150J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH1H150J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH1H150J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH1H150J080AA
Related LinksC1608CH1H, C1608CH1H150J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH1H150J080AA Details Description
Related parts for C1608CH1H150J080AA
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 5.0A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
DSUB METAL HOOD 37 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf