TDK Corporation C1608CH1H222K080AA
C1608CH1H222K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH1H222K080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH1H222K080AA.pdf
Availability of C1608CH1H222K080AA
QUANTITY
C1608CH1H222K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH1H222K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH1H222K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH1H222K080AA
Related LinksC1608CH1H, C1608CH1H222K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH1H222K080AA Details Description
Related parts for C1608CH1H222K080AA
IC FPGA 362 I/O 672FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
KIT DELUXE AUTOMOTIVE TEST LEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 6POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR DUAL .100" datasheet.pdf