TDK Corporation C1608CH1HR75C080AA
C1608CH1HR75C080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH1HR75C080AA
Brief Description
CAP CER 0.75PF 50V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH1HR75C080AA.pdf
Availability of C1608CH1HR75C080AA
QUANTITY
C1608CH1HR75C080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH1HR75C080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH1HR75C080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH1HR75C080AA
Related LinksC1608CH1H, C1608CH1HR75C080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH1HR75C080AA Details Description
Related parts for C1608CH1HR75C080AA
IC OPAMP GP 630KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
COVER PLATE L14-30P MOTOR BASE datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 5.6K OHM 4SIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf