TDK Corporation C1608CH2A010C080AA
C1608CH2A010C080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH2A010C080AA
Brief Description
CAP CER 1PF 100V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH2A010C080AA.pdf
Availability of C1608CH2A010C080AA
QUANTITY
C1608CH2A010C080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH2A010C080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH2A010C080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH2A010C080AA
Related LinksC1608CH2A, C1608CH2A010C080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH2A010C080AA Details Description
Related parts for C1608CH2A010C080AA
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH TSOT-23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
POT 10 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
DIODE PIN MRI MELF datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 8SO datasheet.pdf
BETA-BETA 1M W/LATCHES 25 AWG datasheet.pdf