TDK Corporation C1608CH2A181K080AA
C1608CH2A181K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH2A181K080AA
Brief Description
CAP CER 180PF 100V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH2A181K080AA.pdf
Availability of C1608CH2A181K080AA
QUANTITY
C1608CH2A181K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH2A181K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH2A181K080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH2A181K080AA
Related LinksC1608CH2A, C1608CH2A181K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH2A181K080AA Details Description
Related parts for C1608CH2A181K080AA
POWER STRIP 19" 20A 8OUT 12'C datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
END PANEL ALUMINUM BLACK 10/PACK datasheet.pdf
THERMOCOUPLE AMPLIFIER I datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GL SN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf