TDK Corporation C1608CH2E102J080AA
C1608CH2E102J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH2E102J080AA
Brief Description
CAP CER 1000PF 250V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH2E102J080AA.pdf
Availability of C1608CH2E102J080AA
QUANTITY
C1608CH2E102J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH2E102J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH2E102J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Thickness (Max)*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH2E102J080AA
Related LinksC1608CH2E, C1608CH2E102J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH2E102J080AA Details Description
Related parts for C1608CH2E102J080AA
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 100MA 11 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 20.45MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf