TDK Corporation C1608CH2E182K080AA
C1608CH2E182K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH2E182K080AA
Brief Description
CAP CER 1800PF 250V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH2E182K080AA.pdf
Availability of C1608CH2E182K080AA
QUANTITY
C1608CH2E182K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH2E182K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH2E182K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Thickness (Max)*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH2E182K080AA
Related LinksC1608CH2E, C1608CH2E182K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH2E182K080AA Details Description
Related parts for C1608CH2E182K080AA
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
60706-39 BASE PLATE datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 730MA 350 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PWR SUP 48V 650W datasheet.pdf
508 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 240PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf