TDK Corporation C1608CH2E331J080AA
C1608CH2E331J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH2E331J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 250V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH2E331J080AA.pdf
Availability of C1608CH2E331J080AA
QUANTITY
C1608CH2E331J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH2E331J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH2E331J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH2E331J080AA
Related LinksC1608CH2E, C1608CH2E331J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH2E331J080AA Details Description
Related parts for C1608CH2E331J080AA
MOSFET N-CH 100V 38A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC 16BIT PAR 250KSPS 56TQFN datasheet.pdf
VARISTOR 382V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC PWM GENERATOR 56-QFN datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 256FTBG datasheet.pdf
500 PPR datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0606 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf