TDK Corporation C1608CH2E391K080AA
C1608CH2E391K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH2E391K080AA
Brief Description
CAP CER 390PF 250V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH2E391K080AA.pdf
Availability of C1608CH2E391K080AA
QUANTITY
C1608CH2E391K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH2E391K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH2E391K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH2E391K080AA
Related LinksC1608CH2E, C1608CH2E391K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH2E391K080AA Details Description
Related parts for C1608CH2E391K080AA
TRANS NPN 30V 100MA DUAL SOT143B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.17KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf