TDK Corporation C1608CH2E821J080AA
C1608CH2E821J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH2E821J080AA
Brief Description
CAP CER 820PF 250V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH2E821J080AA.pdf
Availability of C1608CH2E821J080AA
QUANTITY
C1608CH2E821J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH2E821J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH2E821J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Thickness (Max)*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH2E821J080AA
Related LinksC1608CH2E, C1608CH2E821J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH2E821J080AA Details Description
Related parts for C1608CH2E821J080AA
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
TOOL PART CRIMPER ANVIL A datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT DC 6X16 GL SN datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PIGMENT FOIL BLACK TRF 8"X15' datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 4V T/H datasheet.pdf