TDK Corporation C1608JB1A684K080AC
C1608JB1A684K080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608JB1A684K080AC
Brief Description
CAP CER 0.68UF 10V JB 0603
Datasheet Download
C1608JB1A684K080AC.pdf
Availability of C1608JB1A684K080AC
QUANTITY
C1608JB1A684K080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608JB1A684K080AC
Internal Part NumberEIS-C1608JB1A684K080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608JB1A684K080AC
Related LinksC1608JB1A, C1608JB1A684K080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608JB1A684K080AC Details Description
Related parts for C1608JB1A684K080AC
SENSOR IC MATRX TOUCH 4CH 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 736MA 1.15 OHM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER NOISE SUPPRESS 35V 15A datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7HV(3KV) PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf