TDK Corporation C1608JB1C475M080AC
C1608JB1C475M080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608JB1C475M080AC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V JB 0603
Datasheet Download
C1608JB1C475M080AC.pdf
Availability of C1608JB1C475M080AC
QUANTITY
C1608JB1C475M080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608JB1C475M080AC
Internal Part NumberEIS-C1608JB1C475M080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608JB1C475M080AC
Related LinksC1608JB1C, C1608JB1C475M080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608JB1C475M080AC Details Description
Related parts for C1608JB1C475M080AC
TRANS NPN 11V 0.05A SOT-416 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT SER 38KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RI-I16-0003-00 datasheet.pdf
KNOB PLASTIC .157 DIA BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO-214A datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf