TDK Corporation C1608JB1E334K080AC
C1608JB1E334K080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608JB1E334K080AC
Brief Description
CAP CER 0.33UF 25V JB 0603
Datasheet Download
C1608JB1E334K080AC.pdf
Availability of C1608JB1E334K080AC
QUANTITY
C1608JB1E334K080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608JB1E334K080AC
Internal Part NumberEIS-C1608JB1E334K080AC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608JB1E334K080AC
Related LinksC1608JB1E, C1608JB1E334K080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608JB1E334K080AC Details Description
Related parts for C1608JB1E334K080AC
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 900MA 145 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
FIBER 3MM COAX REFLECT R1 RADIUS datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf