TDK Corporation C1608JB2A223M080AA
C1608JB2A223M080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608JB2A223M080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V JB 0603
Datasheet Download
C1608JB2A223M080AA.pdf
Availability of C1608JB2A223M080AA
QUANTITY
C1608JB2A223M080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608JB2A223M080AA
Internal Part NumberEIS-C1608JB2A223M080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608JB2A223M080AA
Related LinksC1608JB2A, C1608JB2A223M080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608JB2A223M080AA Details Description
Related parts for C1608JB2A223M080AA
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 196BGA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.9A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
IC ETHERNET CONVERTER 64-PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf