TDK Corporation C1608NP01H272J080AA
C1608NP01H272J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP01H272J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP01H272J080AA.pdf
Availability of C1608NP01H272J080AA
QUANTITY
C1608NP01H272J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP01H272J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP01H272J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP01H272J080AA
Related LinksC1608NP01, C1608NP01H272J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP01H272J080AA Details Description
Related parts for C1608NP01H272J080AA
CABLE LVD 5XDSUB 68HP 1.25M datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
381 TB RIS CLA SOLID 2ND datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf